Krav Maga – co to jest?

Krav Maga – co to jest?

Krav Maga, w tłumaczeniu na język hebrajski, oznacza „walkę wręcz”. Jest to system walki, który powstał pierwotnie dla Sił Obronnych Izraela w latach 30. XX wieku. Obecnie, może go trenować praktycznie każdy, sprawny fizycznie człowiek.

Na czym polega Krav Maga?

System Krav Magi opiera się na naturalnych odruchach obronnych człowieka. Wzbogacony jest on innymi technikami, pochodzącymi z odrębnych stylów walk, takich jak judo, boks, zapasy i jiu-jistu. Ten brutalny system walki zawiera liczne uderzenie w okolice gardła, oczu, nerek, kopnięć w stawy kolanowe i okolice krocza. Uderzenia zadaje się nie tylko pięściami, lecz również łokciami lub kolanami. Podczas treningu można wykorzystać również przedmioty, które znajdują się aktualnie pod ręką. Mogą nimi być torebka, parasol czy nawet klucze od domu. Wbrew pozorom, Krav Maga nie jest stylem nastawionym na atak, ale przede wszystkim na obronę własnego życia i zdrowia. Jeżeli można uniknąć walki i bezpiecznie oddalić się od miejsca zagrożenia, jak najszybciej powinno się to zrobić. Lecz jeśli nie mamy wyjścia i musimy się bronić – należy walczyć bez ograniczeń, dając z siebie wszystko.

Czym wyróżnia się ten styl walki?

Tym, co odróżnia Krav Magę od innych stylów walki, to maksymalizacja skuteczności przy minimalizacji zakresu ruchów. Oznacza to, że celem broniącego się, jest obezwładnienie napastnika jak najmniejszą ilością ciosów i uniemożliwienie mu dalszej napaści. Treningi Krav Magi nie polegają na rywalizacji, tak jak w innych stylach walk, lecz na doskonaleniu techniki samoobrony oraz umiejętności przewidywania zagrożenia. Ćwiczona jest również zdolność do zachowania zimnej krwi w stresujących sytuacjach, a także pewność siebie i zdecydowane wykonywanie ruchów. W końcu może się zdarzyć tak, że na wykonanie danego chwytu i unieruchomienie agresora będzie tylko jedna, jedyna szansa.

Dla kogo Krav Maga?

Dla każdego, kto pragnie nauczyć się odpowiedniej techniki samoobrony. Krav Maga to nie tylko trening fizyczny, przygotowujący do odparcia ataku, lecz także trening siły mentalnej i pewności siebie. Należy jednak pamiętać, że nie są to zajęcia rekreacyjne, służące przyjemności. Dlatego osoby niezdecydowane powinny przyjść na zajęcia i poobserwować z boku, jak takie treningi wyglądają, a potem zdecydować, czy chcą wziąć w nich udział.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *