Dieta ketogeniczna – zasady, jadłospis, efekty

Dieta ketogeniczna, zwana także dietą ketogenną, polega na ograniczeniu spożywania węglowodanów, przy jednoczesnym zwiększeniu ilości spożywanych tłuszczów. Powoduje to, że organizm wchodzi w stan ketozy i efektywnie spala własne tłuszcze i białka. Obecność we krwi ciał ketonowych w stężeniu wyższym niż glukozy, zmniejsza odczucie głodu. Dietę wysokotłuszczową i niskowęglowodanową stosuje się nie tylko w odchudzaniu, ale także w leczeniu niektórych chorób, np. cukrzycy, nadciśnienia, czy też padaczki u dzieci.

Zasady diety ketogenicznej

W diecie ketogenicznej z jadłospisu eliminujemy węglowodany i ograniczamy białko, zastępując je produktami tłuszczowymi w odpowiednich proporcjach. Zaleca się, by na każde 3 lub 4 gramy tłuszczu przypadał jeden gram węglowodanów i białek łącznie. Ważne jest, by spożywane tłuszcze były dobrej jakości, głównie oleje roślinne i masło, a także majonez.

Nie należy spożywać cukrów prostych (słodycze, dżemy, lody), zrezygnować z produktów zawierających słodzik i konserwanty.

Ważne jest picie dużej ilości wody i odkwaszanie organizmu.

Diety ketogenicznej nie mogą stosować osoby z chorobami wątroby, trzustki i nerek. Przed rozpoczęciem diety należy skonsultować się z lekarzem.

Jadłospis w diecie ketogenicznej

Przy układaniu jadłospisu warto skonsultować się z dietetykiem, gdyż niewłaściwie stosowana dieta ketogenna może być nie tylko nieskuteczna, ale i szkodliwa.

Należy spożywać pieczonego kurczaka, ryby (np. łososia,pstrąga, dorsza), krewetki, jajka, wysokiej jakości oleje (oliwa z oliwek, olej lniany, kokosowy, pestki, orzechy, nasiona), pełnotłuste twarogi i jogurty oraz awokado. Źródłem węglowodanów w diecie ketogennej powinny być głównie warzywa.

W przykładowym jadłospisie znajdą się np.

– na śniadanie; jajecznica na boczku lub szynce, pomidor, niesłodzona herbata lub czarna kawa

– na drugie śniadanie: koktajl z bananem i awokado lub twarożek z dodatkami

-na obiad: pieczony kurczak lub ryba, z dodatkiem oleju, pomidorem, ogórkiem lub papryką

– na kolację: ryba z sałatką, gorzka herbata.

Dieta ketogeniczna – efekty

Prawidłowo stosowana dieta ketogeniczna pozwala na utratę nawet 1 kg w ciągu tygodnia, bez odczucia głodu. Efekty widoczne są z reguły szybko, bo już po pierwszym tygodniu stosowania diety.

Podczas pierwszych dni stosujący dietę ketogeniczną mogą odczuwać zmęczenie, bóle głowy i problemy trawienne. Objawy te w większości wypadków ustępują po około 7 dniach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *