Dlaczego warto uprawiać kolarstwo?

Zdrowie masz tylko jedno Aktywność fizyczna jest bez wątpienia najlepszą formą poprawy jakości życia i zadbania o własne zdrowie. Budowa anatomiczna człowieka jasno wskazuje na to, że jego ciało zostało stworzone do ruchu i przebywania na otwartej przestrzeni. Niestety dzisiaj skłaniamy się raczej do ograniczania jakiejkolwiek aktywności poza czterema ścianami naszego domu i unikania ruchu na świeżym powietrzu. Odcinamy się od świata rzeczywistego zamykając się w tym wirtualnym, w obowiązkach związanych z pracą czy prowadzeniem gospodarstwa domowego. Droga ta prowadzi do różnych schorzeń wynikających z niedostatecznej ilości aktywności fizycznej, w tym nadwagi, która rzutuje na nasze samopoczucie fizyczne i psychiczne. I choć banalnie brzmi stwierdzenie: sport to zdrowie, to jest ono niepodważalną prawdą. Nie zaniedbujmy swojego zdrowia i pozwólmy sobie rozkwitać.

Jazda na rowerze – połączenie przyjemnego z pożytecznym

Spośród setek dyscyplin sportowych, kolarstwo stanowi jedną z najbardziej wymagających, ale jednocześnie urozmaiconych form aktywności fizycznych. W towarzystwie dwóch kółek możemy bowiem uprawiać sport, podziwiać otaczające nas krajobrazy i zaliczać kolejne kilometry na liczniku. Rower staje się naszym przyjacielem zarówno w pracy nad poprawą kondycji, zrzuceniu zbędnych kilogramów ale również w odizolowaniu się od codziennych trosk i problemów. Stawiając na jednoślad wybieramy wolność, spędzanie czasu na świeżym powietrzu i łatwiej osiągamy kolejne wyznaczone sportowe cele. I choć początki bywają trudne, tak jak w przypadku podjęcia się każdej aktywności fizycznej, to z każdym tygodniem pokonujemy dłuższy dystans, wzmacniamy nasze mięśnie, pompujemy w płuca powietrze i odciążamy nasz układ krążenia. Korzyści płynące z jazdy na rowerze są wymierne, a wskazuje na to przede wszystkim nasza waga. Ponadto dostrzegamy znacznie lepszą wydajność organizmu, poprawę jakości snu, samopoczucia oraz większą energię do działania. A to tylko niektóre zalety wynikające z oddania się rowerowemu trybowi życia.

Jak zacząć?

Jeśli jesteś posiadaczem roweru to nic więcej nie potrzeba, by zacząć swoją sportową przygodę z jednośladem. Podjęcie się aktywności fizycznej ma zachęcać do jej kontynuowania, nie zaś zrazić do jazdy na dwóch kółkach. Dlatego na początku powinniśmy po prostu cieszyć się każdą chwilą spędzaną na siodełku i stopniowo wyznaczać sobie kolejne cele. Jakie są następne kroki? Należy przede wszystkim zapatrzeć się w profesjonalną odzież, która poprawi komfort jazdy i pozwoli na jej wydłużenie bez przykrych konsekwencji związanych z przegrzaniem, otarciami czy zwyczajną niewygodą.

Wdrożenie się w jazdę na rowerze rozbudza w wielu amatorach tego sportu chęć obserwacji swoich postępów w formie cyferek na liczniku. Sprzęt ten pozwoli na wgląd w podstawowe dane takie jak tętno, liczba spalonych kalorii, liczba przejechanych kilometrów oraz prędkość, z jaką je pokonano. Wraz z upływającymi kilometrami poczujemy, jak bardzo poprawiła się jakość naszego życia. Nowa energia do działania daje siłę do czynienia kolejnych postępów i przedsięwzięcia dalszych kroków – mierzenia się z innymi pasjonatami jazdy na rowerze podczas amatorskich wyścigów i maratonów oraz skorzystania z opieki trenera kolarstwa, którego rolą będzie umiejętne pokierowanie dalszym rozwojem sportowym kolarza amatora.

Amatorskie uprawienia kolarstwa pod okiem trenera

Trener kolarstwa dla amatorów jest odpowiedzialny za progres osiągnięć swoich podopiecznych stymulując ich do podejmowania kolejnych wyzwań, motywując do działania oraz troszcząc się o poprawność wykonania poszczególnych ćwiczeń. Wspólnie z nim zawodnicy wyznaczają określone cele, do których dążą. On zaś robi wszystko, by byli w stanie je osiągnąć. Większość trenerów kolarstwa amatorskiego posługuje się specjalnymi aplikacjami internetowymi, które pozwalają śledzić postępy podopiecznych. Jednym z najważniejszych wyznaczników czynionych podstępów jest moc mierzona za pomocą specjalnego urządzenia – miernika mocy montowanego w rowerze. To ona jednoznacznie wskazuje na formę zawodnika, im więcej watów jest on w stanie wygenerować w tym lepszej kondycji sportowej się znajduje.

Każdy trener kolarstwa poświęca swojemu protegowanemu odpowiednio dużo czasu, by w pełni uświadomić mu jego braki, nad którymi należy właściwie pracować. Dzięki temu zawodnicy wiedzą dokładnie, w której fazie rozwoju się znajdują i łatwiej im skupić się na czynionych postępach. Patrycjusz Urbanek, trener kolarstwa dla amatorów, podkreśla, jak ważna jest ta wzajemna komunikacja między nim a jego podopiecznymi i uważa to za podstawę wypracowania lepszych efektów pracy prowadzącej do osiągnięcia celu. Nie ma żadnych wątpliwości, że właściwa kooperacja między trenerem a zawodnikami odgrywa kluczową rolę w każdym progresie sportowym.

Kolarstwo jest pięknym sportem, choć bardzo wymagającym. Jednak w żadnej innej dyscyplinie nie poczujemy tej niczym nie ograniczonej wolności, jaką daje jazda na dwóch kółkach. Dzięki jednośladowi możemy dotrzeć w niejeden nieznany nam wcześniej zakątek świata, spełnić marzenia i cieszyć się dobrym zdrowiem i sportową rywalizacją.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *