Jazda na rolkach, o czym należy pamiętać?

Gdy pogoda dopisuje pojawia się myśl by spędzić trochę czasu na świeżym powietrzu, jedną z opcji jest jazda na rolkach. Nieważne, czy sami wpadniemy na pomysł jazdy, czy ktoś nas namówi i próbujemy tego pierwszy raz, warto pamiętać o kilku rzeczach.

Zadbać o własny komfort

Po pierwsze, o ile nie udajemy się na zamknięty obiekt, gdzie można jeździć cały rok, powinniśmy upewnić się co do odpowiedniej pogody. Poza spojrzeniem na termometr warto by było sprawdzić chociażby prognozę pogody, by upewnić się czy akurat nie zacznie padać. Jeśli zamierzamy jeździć na otwartej przestrzeni warto upewnić się także, czy nie będzie akurat zbyt dużego wiatru, który skutecznie będzie utrudniał nam jazdę. Znając warunki atmosferyczne możemy zaplanować odpowiedni ubiór. Należy pamiętać, by ubrać się wygodnie, tak by żadna część garderoby nie ograniczała naszych ruchów, oraz by nie ubierać się za ciepło, gdyż w czasie jazdy powinniśmy się rozgrzać. Warto się rozgrzać także przed samą jazdą wykonując krótką rozgrzewkę, by zapobiec urazom spowodowanymi chociażby nagłym wykonaniem mocnego ruchu.

Wybór odpowiedniego miejsca

Wybierając miejsce do jazdy koniecznie należy zwrócić uwagę na występującą nawierzchnię. Im gładsza, tym lepiej. Najlepsze są nawierzchnie asfaltowe, lub betonowe. Kiepskim wyborem są różnego rodzaju kostki, gdyż przerwy między kostkami będziemy mogli w znaczny sposób odczuć podczas jazdy. Warto pamiętać także, że większość rolek nie nadaje się do jazdy po nawierzchni nieutwardzonej. Szczególnie należy unikać piasku, zarówno umyślnej jazdy po nim, jak i wysypanego miejscami na naszej drodze. Nie tylko możemy się na nim poślizgnąć, ale także zabrudzić łożyska w kółkach naszych rolek, co niestety szybko odczujemy w postaci słyszanego tarcia podczas kolejnych jazd, a nawet niechęci kółek do obracania się.

Bezpieczeństwo

Gdy już zadbaliśmy o to by było nam przyjemnie i wygodnie, pamiętać należy także o kwestiach bezpieczeństwa. Szczególnie jeśli jesteśmy początkującymi rolkarzami, lub mamy zamiar wykonywać jakieś ewolucje, warto wyposażyć się w kask, czy ochraniacze. Poza tym warto wiedzieć, że zgodnie z prawem w Polsce, osoby jeżdżące na rolkach, czy deskorolkach podlegają tym samym prawom co piesi. Zatem należy wiedzieć, że nie powinno się jeździć po ścieżkach rowerowych, jeśli nie jest ona jednocześnie dopuszczona do ruchu pieszych.

Pamiętając o tych kilku rzeczach jazda będzie dla nas przyjemniejsza i bezpieczniejsza. Miłej jazdy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *