Jak rozpocząć swoją przygodę z bieganiem?

Maraton, czyli marzenie i zwieńczenie treningowe prawie każdego biegacza. 42 kilometry i 195 metrów okupionych wysiłkiem, potem, łzami i bólem. Co potem? Tylko satysfakcja, radość i spełnienie. Większość wytrawnych biegaczy stawia sobie przebiegnięcie maratonu jako punkt honoru czy udowodnienie sobie, że są na właściwym miejscu! Czy warto? Oczywiście, ale dopiero wtedy, kiedy naprawdę wiesz, że dasz radę. Musi to być decyzja, którą poprzedzą miesiące przygotować. Mozolnych, ciężkich i często nudnych. Ważne, by cały ten proces był zaplanowany i dopracowany. Sprawdzone buty do biegania, motywacja sięgająca zenitu i do tego wisienka na torcie – życiowa forma!

Otwórz swoją głowę, wyobraź sobie, gdzie chcesz być!

Nie od dziś wiadomo, że motywacja w sporcie jest kluczem do sukcesu! Bez niej najlepsi sportowcy, jak np. Haile Gebrselassie czy Michael Duane Johnson byliby nikim. Dążenie do sukcesu wymaga tak samo dużej siły psychicznej co siły mięśni. Motywacja daje chęć do pracy, pozwala przezwyciężyć i znaleźć cel w przeżywaniu ciężkich treningów, zmęczenia, bólu i wycieńczenia organizmu. Takiej właśnie siły charakteru wymaga się od osoby, która planuje przebiec maraton. Nie najlepsze buty do biegania, a nastawienie pomogą przetrwać okres przygotowań i w końcu maraton!

Co warto zrobić, by było łatwiej? Otwórz swoją głowę, wyobraź sobie, gdzie chcesz być! Zamknij oczy i zobacz siebie jak biegniesz. Odnajdź w sobie chęć, by biec dalej! Potem wyobraź sobie metę, uczucie triumfu i spełnienia! Wizualizacja sprawi, że choć na chwilę poznasz smak zwycięstwa, które dopiero przed Tobą!

Wyposażenie podstawą udanych przygotowań

Jeśli chcesz przygotowywać się do maratonu ze spokojną głową, sprawdź czy na czas biegowych treningów posiadasz niezbędne wyposażenie. Bezsprzecznie najważniejsze są buty do biegania. Musisz je dobrać odpowiednio do nawierzchni, na której będzie się odbywał trening biegowy. Do twardej nawierzchni należy wybrać buty do biegania po asfalcie. W terenie najlepiej sprawdzą się buty trailowe czy kolce do biegania. Do długodystansowych treningów w okresie letnim przydadzą się przewiewne spodenki do biegania i sportowe koszulki. W chłodniejszym okresie jesienno-zimowo-wiosennym niezbędne okażą się ciepłe i nieprzemakalne kurtki do biegania i bluzy do biegania, a także izolujące ciepło spodnie do biegania czy legginsy do biegania. Posiadając to wszystko możesz spokojnie zacząć trenować.

Trail running – trenuj z przyjemnością!

W trakcie okresu startowego powinno się trenować na nawierzchni, na której będą się odbywały starty. Niekiedy jednak przygotowania są na tyle monotonne, że należy wykonać krok w bok i odskoczyć z miejskiej dżungli, by dać odpocząć głowie. Taką szansą jest właśnie trail. Będzie on nie tylko odskocznią w trakcie przygotowań do maratonu, ale też doskonałym treningiem poprawiającym pułap tlenowy i siłę mięśni.  Trail running to bieganie po lesie czy górskich szlakach. Wymagające nienagannej kondycji, siły, orientacji w terenie i samozaparcia. Co otrzymasz w zamian? Cudowne widoki, obcowanie z naturą, ciekawy trening i odpoczynek od miejskiego zgiełku.

Ważne, by się do niego odpowiednio przygotować. Niezastąpiony stanie się zegarek z GPS, nie tylko monitorujący pokonany dystans czy puls, ale też wskazujący położenie w terenie. Przed treningiem sprawdź czy Twój plecak do biegania jest wyposażony we wszystkie niezbędne gadżety i odpowiednią ilość wody. A potem po prostu ciesz się treningiem i biegnij przed siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *