Jak jeździć szybciej na rowerze?

Zainwestowałeś w drogi sprzęt, dbasz o kondycję i wybierasz tylko sprawdzone ścieżki, a i tak prędkość Twojej jazdy na rowerze pozostawia wiele do życzenia? Chcesz szybciej pokonywać wyznaczone trasy i szukasz praktycznych trików, które Ci w tym pomogą? Świetnie trafiłeś! Mamy dla Ciebie garść porad, jak jeździć szybciej (i bezpieczniej) na rowerze. Czasem wystarczy drobnostka – inna pozycja ciała lub dopasowanie siodełka czy kierownicy. Sprawdź, co powinieneś poprawić, by Twój trening był bardziej efektywny.

Co wpływa na prędkość jazdy rowerem?

Nawet najdroższy sprzęt, ale źle ustawiony ogranicza Twoje rowerowe osiągi. Podobnie jak umięśnione, ale podczas jazdy znajdujące się w nieprawidłowej pozycji ciało. Na prędkość pokonywanej trasy ma wpływ wiele czynników. Nie wystarczy wsiąść na rower i pedałować, ile sił w nogach. Czasem wolniejsza, ale równomierna i bardziej rytmiczna praca daje lepsze efekty, a w konsekwencji większą prędkość. Każdy kolarz wie, jak ważne jest wypracowanie własnej, sprawdzonej techniki jazdy. Jeśli dołożyć do tego odpowiedni serwis sprzętu i dobór właściwego na daną trasę roweru – efekt murowany!

Wybierz rower odpowiedni na ulubione trasy

Nie ma roweru, który sprawdza się na wszystkich ścieżkach – aden nie jest uniwersalny na tyle, by był idealny zarówno na wyboiste, górskie szlaki pełne kamieni i wystających korzeni, jak i płaskie, szosowe drogi. W sklepach znajdziesz duży wybór rowerów – miejskie, górskie (MTB), crossowe, trekkingowe, szosowe, elektryczne czy te dostosowane do bardziej akrobatycznej jazdy, przeznaczone dla rowerowych freaków. Szukając idealnego sprzętu dla siebie, zrób rozeznanie, który typ jednośladu najlepiej pasuje do Twojego stylu jazdy i najczęściej wybieranych tras. Rower dostosowany do Twoich potrzeb pozwoli Ci łatwiej bić własne rekordy.

Rozmiar kół i ciśnienie w oponach

Rodzaj i wielkość kół ma ogromne znaczenie w kwestii komfortu i prędkości jazdy. Jednak najważniejsze jest odpowiednie ciśnienie w oponach. Niedostatecznie napompowane zwiększają tarcie toczne, a tym samym spowalniają jazdę. Nowe opony gwarantują lepsze zachowanie odpowiedniej ilości powietrza w kołach podczas pokonywania wyboistych tras. Jeśli jesteś fanem górskich ścieżek, wybierz te szerokie z głębokim bieżnikiem. Na utwardzone, miejskie drogi lepiej sprawdzą się opony wąskie i gładkie. Odpowiedni serwis kół i właściwe przechowywanie roweru pomiędzy treningami zmniejszają ryzyko eksploatacji opon i pozwalają na dłużej zachować je w doskonałym stanie.

Łańcuch i przerzutki

Na jakość jazdy na rowerze wpływa również odpowiednio nasmarowany łańcuch. To on zapewnia prawidłowe przekazywanie energii podczas pedałowania, a tym samym zwiększa płynność obrotu tylnego koła w rowerze i pozwala na osiągnięcie większej prędkości. Równie ważne jest umiejętne korzystanie z przerzutek w rowerze. To one pozwalają zrównoważyć proporcje między prędkością jazdy a siłą pracy nóg potrzebną do jej osiągnięcia.

Regulacja hamulców

Prawidłowo wyregulowane hamulce nie tylko zwiększają nasze bezpieczeństwo podczas jazdy na rowerze, ale również nie przeszkadzają nam w swobodnej jeździe. Klocki hamulcowe, które zaciskają się na kole lub chociaż delikatnie je muskają, automatycznie blokują możliwość osiągnięcia lepszej prędkości jazdy. Dlatego przed trasą należy je odpowiednio wyregulować, a raz na jakiś czas robić kompleksowy przegląd i dokonać ewentualnej wymiany.

Odpowiednio ustawiony rower

Jazda na rowerze powinna być przede wszystkim komfortowa dla kolarza. To nie jest żadne odkrycie, ale mało kto myśli o wygodnym siodełku czy odpowiedniej wysokości kierownicy w kontekście efektywności swojej jazdy. Otóż tak – prawidłowe ustawienie tych elementów wpływa nie tylko na właściwą pozycję podczas pedałowania, ale także na prędkość, z jaką pokonujemy daną trasę. Nasza uwaga skupiona jest wtedy na odpowiednim tempie pracy nóg, a nie na tym, że zaczynają nas boleć kolana od za nisko usytuowanego siodełka.

Pozycja i stabilizacja ciała

Ustawienie ramy, kierownicy czy siodełka ma ogromny wpływ na ułożenie pozycji ciała podczas jazdy, a to wiąże się bezpośrednio również z osiąganą na rowerze prędkością. Kluczowe jest bowiem znalezienie i utrzymanie odpowiedniego środka ciężkości zapewniającego stabilizację sylwetki podczas pedałowania. Jakiekolwiek gwałtowne ruchy czy przerwa w pracy nóg wytrącają z rytmu i zmniejszają wydajność jazdy.

Aby trening na rowerze był efektywniejszy, górne partie ciała powinny być rozluźnione i maksymalnie pochylone do przodu, łokcie rozstawione szerzej niż ramiona, a kolana powinny pracować w tej samej linii co stopy.

Kondycja

Oczywiście kluczową kwestią dla wydajności jazdy jest kondycja kolarza. Regularne treningi interwałowe, wzmacniające dolne partie ciała i wydolność płuc, sprawią, że nawet trudna do pokonania trasa będzie mniej męcząca. Warto zadbać również o muskulaturę rąk – to ona pomaga zachować równowagę i utrzymać kierownicę w stabilnym położeniu nawet na wyboistej ścieżce.

Ochrona ciała podczas szybkiej jazdy

Duża prędkość jazdy na rowerze to spory fun i ogromna dawka adrenaliny. Pamiętajmy jednak, że ogranicza ona w znacznym stopniu sterowność, co sprawia, że nawet drobna nierówność na ścieżce może doprowadzić do groźnej wywrotki. Najlepszy kolarz to odpowiedzialny kolarz, który nie wsiada na rower bez kasku, odpowiednich butów, rękawiczek rowerowych oraz ochraniaczy na łokcie i kolana. Każdy z tych elementów pozwala zminimalizować ryzyko poważnych urazów ciała, a nawet życia.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jaki sprzęt wybrać i jak odpowiednio go serwisować zajrzyj na blog lulagoga.pl – skarbnicy rowerowej wiedzy.

Źródło zdjęć: shutterstock.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *