BCAA – co to jest? Jak dawkować? Jakie efekty i skutki uboczne?

Suplementy diety opanowały rynek fitness. Możemy zaobserwować je w zasadzie wszędzie. Producenci tych produktów z pewnością są zadowoleni, gdyż mogą czerpać z tego nieograniczone sumy pieniężne. Pytanie tylko, czy one naprawdę działają? Pierwszym elementem, który musi zostać spełniony, aby mogło to wszystko należycie funkcjonować jest racjonalna dieta. Bez tego możemy nie odczuć żadnych zmian. Kolejnym ważnym czynnikiem będzie trening. Nie ważne czy dźwigasz na siłowni, czy jesteś piłkarzem. Z pewnością zażywasz jakieś suplementy, zgadza się? Szczególnie, gdy jesteś zawodowym sportowcem. Dużą popularnością wśród aktywnych fizycznie cieszy się BCAA. Są to aminokwasy, dzięki którym możesz swobodnie trenować, nie martwiąc się o swoje mięśnie.

BCAA – co to jest?

BCAA są to aminokwasy, które świetnie wpływają na nasze mięśnie. Przede wszystkim zatrzymują katabolizm, który jak wiadomo bez bardzo groźny dla naszej sylwetki. Blokuje rozpad komórek mięśniowych, dzięki temu nie musimy się martwić, że podczas mocnego treningu przepalimy nasze mięśnie. Kolejnym pozytywnym czynnikiem jest regeneracja. Duża podaż aminokwasów dobrze wpływa na nasze samopoczucie i odpoczynek. Finalnie przekłada się to na mocniejsze jednostki treningowe i większy progres.

BCAA – czy to naprawdę działa?

Aminokwasy dzielą się na dwie grupy: endogenne i egzogenne. Wszystko zależy od frakcji danej substancji. Pierwsze z nich pochodzą z zewnątrz i powinniśmy dostarczyć je razem z pożywieniem do naszego organizmu. Ewentualnie w to miejsce możemy zastosować suplement jakim jest BCAA. Natomiast drugie z nich nasz organizm potrafi wytworzyć sam. Dlatego na pierwszym miejscu będą aminokwasy endogenne, o które należy odpowiednio zadbać.

BCAA – jak dawkować?

Dawkowanie tego suplementu jest zależne w głównej mierze od wagi człowieka. Jeśli posiadamy większy gorset mięśniowy, to analogicznie powinniśmy zażywać więcej tej substancji. Przyjęło się, że jest to dziesięć gram przed treningiem i dziesięć gram po treningu. Niektórzy stosują metodę trzy razy w ciągu dnia. Przed treningiem, w trakcie treningu i po treningu. Aminokwasów nigdy za mało, także jest to dobre rozwiązanie, ale dla osób, które zajmują się zawodowo sportem. Jak wiadomo występuje tam bardzo dużo mikro urazów, przez co nasze mięśnie są poddane zjawiskowi katabolizmu. Aby uniknąć tego stosuje się właśnie aminokwasy.

BCAA – skutki uboczne?

Skutki uboczne tego suplementu są bardzo znikome. Oczywiście mogą wystąpić różnego rodzaju uczulenia, ale to przez alergię na daną substancję. Rzadko zdarza się, że ktoś będzie się źle czuł po zastosowaniu BCAA. Jednak życie pisze różne scenariusze i nigdy nie wiesz, co tak naprawdę może się wydarzyć. Dlatego przed zastosowaniem tego produktu należy udać się do kompetentnego lekarza, który wyda nam stosowną opinię. Należy również uważać na żołądek i inne narządy wewnętrzne. Suplementów nie powinno mieszać się z alkoholem. Kobiety w ciąży również nie powinny stosować suplementów. Pamiętaj, że decyzja należy do Ciebie!

Zobacz również jaki gainer wybrać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *