Uchwyt na rower do garażu i mieszkania – jaki wybrać?

Wieszanie roweru na ścianie to najlepszy (a czasem jedyny możliwy) sposób na jego przechowywanie, gdy dysponujemy ograniczoną przestrzenią. Odpowiedni wieszak może nie tylko ułatwić organizację miejsca, ale też w efektowny sposób wyeksponować nasze wychuchane dwa kółka. Co to jednak oznacza „odpowiedni”? Pomagamy dobrać uchwyt na rower do garażu, piwnicy i mieszkania!

Uchwyt na rower – niezbędny, gdy brakuje miejsca

Przechowywanie roweru na małym metrażu bywa naprawdę problematyczne. Zwłaszcza w bloku – dwa kółka zaparkowane w wąskim korytarzu skutecznie potrafią ograniczyć przestrzeń. Przewracają się, przeszkadzają, obijają ścianę i utrudniają na przykład wnoszenie zakupów. Praktyczny wieszak na rower rozwiązuje ten problem – wieszając sprzęt na ścianie, dosłownie uwalniasz metry kwadratowe w swoim mieszkaniu.

Uchwyt na rower na ścianę przyda się jednak nie tylko tym rowerzystom, którzy mieszkają w bloku albo kamienicy i nie mają zbyt wiele miejsca na swoje dwa kółka. Ułatwi również przechowywanie roweru w garażu czy piwnicy. Wieszając jednoślad na ścianie, zyskujesz dodatkową przestrzeń, którą możesz dowolnie wykorzystać – choćby na postawienie szafki czy skrzynki na rowerowe części i akcesoria.

Bezpieczne przechowywanie roweru w garażu, piwnicy czy mieszkaniu

Wieszanie roweru na ścianie ma jednak jeszcze jedną zaletę – nie tylko pozwala zaoszczędzić miejsce, ale też chroni sprzęt przed przypadkowym uszkodzeniem czy zarysowaniem. Różnie bywa: można nawet zahaczyć o rower podczas wjeżdżania do garażu samochodem. Jeśli rower jest dla Ciebie nie tylko środkiem transportu, ale przede wszystkim pasją, z pewnością chuchasz i dmuchasz na swoje dwa kółka – tym bardziej powinieneś zainteresować się tematem jego właściwego przechowywania.

Wieszaki ścienne na rower – rodzaje

Wśród wieszaków rowerowych możemy wyróżnić 3 najpopularniejsze rodzaje: uchwyty podtrzymujące rower za pedał, za przednie koło oraz za sztycę.

Pierwszy z wymienionych wieszaków to najprostsza z konstrukcji. Ma postać uchwytu, o który „zahacza” się pedał, oraz dwóch rynienek podtrzymujących koła. Taka minimalistyczna forma to jego niekwestionowana zaleta – powieszony na nim rower prezentuje się naprawdę designersko i może stać się ciekawą dekoracją wnętrza, nie tylko garażu, ale też mieszkania czy biura. Wadą może być jednak samo wieszanie jednośladu. Trzeba go podnieść dość wysoko, jednocześnie nakierowując pedał oraz koła na elementy podtrzymujące. W przypadku lekkiej szosówki nie będzie to stanowić żadnego problemu – podniesienie ciężkiego downhilla może być jednak kłopotliwe.

Uchwyt do wieszania roweru za przednie koło jest nieco wygodniejszy w użytkowaniu. Aby powiesić jednoślad, wystarczy postawić go na tylnym kole, a przednie nakierować na specjalnie wyprofilowany element. Taki sposób przechowywania to znaczna oszczędność miejsca – w pozycji pionowej można powiesić obok siebie kilka rowerów.

W tej kategorii wieszaków warto wspomnieć o uchwycie na rower Kranked Twist polskiej marki RTR Bikes. To model obrotowy – jego ramię podtrzymujące przednie koło obraca się w zakresie 180 stopni, umożliwiając tym samym zbliżenie powieszonego roweru do ściany i zaoszczędzenie dodatkowej przestrzeni w garażu czy piwnicy.

Funkcjonalność wieszaka ściennego podtrzymującego rower za sztycę spodoba się natomiast rowerzystom, którzy od czasu do czasu lubią pomajsterkować przy swoich dwóch kółkach. Taki sposób wieszania jednośladu daje swobodny dostęp do wszystkich jego podzespołów i zdecydowanie ułatwia serwis.

Na co zwrócić uwagę, wybierając uchwyt na rower?

Uchwyt na ścianę powinien być przede wszystkim kompatybilny z rowerem. Wybierając konkretny wieszak, przyjrzyj się jego specyfikacji – producenci zazwyczaj szczegółowo informują, do jakich jednośladów będą pasować ich produkty. Zwróć uwagę na nośność wybranego modelu, zwłaszcza jeśli jesteś posiadaczem roweru elektrycznego czy typu DH – nie każdy uchwyt udźwignie tak ciężkie maszyny. W zależności od rodzaju wieszaka, porównaj też inne parametry: szerokość sztycy czy średnicę i szerokość opon.

A gdzie szukać porządnego uchwytu, który nie tylko udźwignie pokaźny rower, ale i posłuży latami? Raczej nie daj się skusić na oferty z marketów – większość produktów dostępnych w popularnych dyskontach nie ma absolutnie nic wspólnego z solidnością. Szukaj wśród propozycji marek rowerowych, które kładą na jakość duży nacisk. Ich projekty kierowane są do zapalonych rowerzystów – a pasjonaci bezbłędnie potrafią rozpoznać niedociągnięcia i ściemę opakowaną w ładne marketingowe hasła. Owszem, takie wieszaki na rowery będą kosztować więcej niż uchwyt „no name” z marketu. Posłużą jednak o wiele, wiele dłużej i nawet po latach będą się prezentować tak dobrze, jak w dniu zakupu.

Sam się przekonaj – zajrzyj na rtrbikes.com, wybierz wieszak dopasowany do Twojego roweru i uwolnij trochę miejsca w garażu czy przedpokoju!

Źródło zdjęć: rtrbikes.com, unsplash.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *