Najzdrowsze owoce, które warto jeść?

Dlaczego warto jeść owoce?

Według piramidy żywienia – owoce powinny być obecne każdego dnia w naszej codziennej diecie. Zawierają mnóstwo witamin, które chronią nas przed różnymi chorobami. Podnoszą odporność organizmu, chronią go przed wolnymi rodnikami, zapewniają skórze ładny i młody wygląd, działają korzystnie na mózg co jest szczególnie ważne dla osób, które dużo się uczą lub pracują umysłowo.

Owoce możemy spożywać zmiksowane (tzw. smoothie) albo na surowo. Ta druga opcja jest lepsza, gdyż owoce przeciśnięte przez sokowirówkę lub blender nie zawierają w sobie błonnika, który jest korzystny dla naszego układu pokarmowego.

Które owoce warto spożywać jak najczęściej?

Banan

Banan jest świetną przekąską, którą możemy wybrać zamiast niezdrowych słodyczy. Owoc ten zawiera w sobie witaminy A, C, E, K oraz potas, który ma korzystny wpływ na serce. Oprócz tego banan zawiera w sobie witaminy z grupy B, które zapewniają prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Jedzenie bananów działa korzystnie na układ trawienny. Owoc polecany dla osób, które dużo się denerwują, gdyż zawiera w sobie tryptofan, który działa na nasz mózg jak hormon szczęścia.

Awokado

Ten niezwykle popularny w ostatnich latach owoc ma w sobie mnóstwo cennych minerałów, które są niezwykle ważne dla naszego zdrowia – awokado zawiera w sobie: potas, błonnik, witaminy: A, B1, B2, C, E, PP, K, H oraz kwasy tłuszczowe, które mają korzystny wpływ na funkcjonowanie mózgu. Ten zielony owoc z pestką wykorzystywany jest coraz częściej w przemyśle kosmetycznym, gdyż jego składniki powodują, że skóra jest gładsza i jędrniejsza.

Jagody

Owoce, które powinniśmy jeść jak najczęściej, gdyż zawierają w sobie ogromną ilość witamin i przeciwutleniaczy, które chronią nas przed najgroźniejszymi chorobami – w tym nowotworowymi. Jagody mają w sobie dużą ilość błonnika, który działa na nasz układ pokarmowy jak szczotka, która wymiata niepotrzebne, zalegające masy w jelitach, a oprócz tego – jagody poprawiają znacznie pracę naszego mózgu, co przekłada się na lepszą koncentrację i sprawniejsze wykonywanie zadań umysłowych.

Jabłka

Owoc łatwo dostępny w naszym kraju mający wspaniałe właściwości zdrowotne. Słynne przysłowie: ,,jedz jedno jabłko dziennie a lekarz nie będzie ci wcale potrzebny,, zostało wymyślone nie bez powodu. Jabłka zawierają w sobie witaminy z grupy B, zapobiegają zaparciom, ponieważ posiadają dużo błonnika. Cechują się dużą zawartością witaminy C. Kiedy nachodzi Cię ochota na słodkie, warto sięgnąć po jabłko, ponieważ jest to owoc bardzo sycący i pobudzający jelita do wytężonej pracy. Jabłka działają wspaniale na układ krążenia i obniżają poziom złego cholesterolu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *