Crossfit – co to jest?

Czym jest Crossfit?

Crossfit powstał w 2001 roku w Kalifornii. Jego autorem jest Greg Glassman. Początkowo treningi były wykonywane tylko przez żołnierzy i policjantów. Obecnie staje się coraz bardziej popularny na całym świecie również w Polsce, ponieważ rozwija większość partii mięśniowych. Crossfit to krótki trening, ale bardzo intensywny dla organizmu.

Kto może ćwiczyć Crossfit?

Crossfit jest przeznaczony dla osób, które już ćwiczą jakiś czas, ponieważ ćwiczenia wykonywane są w szybkim tempie. Wymaga dużej wydolności, siły oraz koncentracji. Ważna jest poprawność wykonywanych ćwiczeń. Treningi nie są przeznaczone dla osób otyłych i dla tych, którzy mają problemy z układem krążenia.

Ważne jest szczególnie na początku aby ćwiczenia były wykonywane pod okiem wykwalifikowanego trenera, który pokaże jak prawidłowo wykonać ruch, ponieważ działając samemu na własną rękę można łatwo nabawić się poważnej kontuzji np. stawów.

Co ćwiczy Crossfit? Jaki wpływ ma Crossfit na ciało i psychikę?

Jeśli potrzebujesz adrenaliny, rywalizacji i wyzwań, oraz masz już trochę kondycji – wtedy Crossfit będzie dla Ciebie idealnym wyborem. Treningi te szybko rozwijają koordynację ruchową, równowagę, siłę mięśni i stawów, dokładność, precyzje, skupienie, kondycje, mobilność oraz psychikę, ponieważ człowiek pokonuje swoje ograniczenia i rozwija odporność psychiczną. Nawet małe sukcesy motywują i zachęcają do dalszej pracy co przekłada się na życie codzienne. Treningi rozwijają samodyscyplinę – z czasem idziesz na trening nawet pomimo brzydkiej pogody lub braku chęci na jakikolwiek ruch.

Regularne treningi uwalniają endorfiny – dzięki ćwiczeniom pozbywasz się niepotrzebnego stresu, który jest dzisiaj bardzo powszechny i wywołuje wiele chorób np. nowotwory.

O czym warto pamiętać ćwicząc Crossfit?

Ważne jest aby osoby wybierający taki rodzaj ćwiczeń pamiętały o regeneracji organizmu i prawidłowym odżywianiu. Amatorzy powinni ćwiczyć 3-4 razy w tygodniu aby nie doszło do przetrenowania, którego skutki mogą wyłączyć ćwiczącego z treningów na długi okres czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *