Domowy trening na biceps i triceps

Funkcje bicepsa i tricepsa w organizmie ludzkim

Mięśnie bicepsa i tricepsa pełnią bardzo ważna funkcje w organizmie człowieka. Oba funkcjonują w dwóch stawach: ramiennym i łokciowym, będąc sobie mięśniami przeciwstawnymi. Biceps ogólnie mówiąc odpowiada za zginanie, a triceps za prostowanie. Często zauważyć można na siłowniach, jak ćwiczące tam osoby siedzą i zginają przedramiona trzymając odpowiednio hantle. W ten sposób najczęściej można pracować na tymi partiami ciała. Tak naprawdę, nie potrzebujemy większego sprzętu, by popracować nad kondycją tych dwóch mięśni i w bardzo prosty sposób możemy to zrobić w domu.

Ćwiczenia na mięsień dwugłowy ramienia – biceps

Zaczynając od najbardziej popularnego ćwiczenia, jakim jest unoszenie ramion z dowolnym obciążeniem. Mogą być to hantle, aczkolwiek doskonale sprawdzą się, np butelki z wodą. Bardzo ważna jest tu postawa całego ciała. Należy stanąć prosto, głowa powinna być przedłużeniem naszego ciała (nie zgięta nie odchylona). Brzuch napięty, by nie powodować zmian pozycji. Barki unieruchomione, a łokcie blisko tułowia. Obciążenie trzymamy podchwytem i spokojnie unosimy do góry starając się nie szarpać.

Wszechobecne i znane każdemu pompki. Pamiętajmy o pozycji wyjściowej, która wymaga na nas spięcia prawie całego ciała, a najbardziej brzucha i tzw podwiniętego ogona, czyli zawiniętego pośladka pod siebie, co dodatkowo pomaga trzymać wspomniany brzuch. Dłonie ustawione pod ramionami. Schodząc staramy się prowadzić łokcie wzdłuż ciała, nie odchylać na zewnątrz. Jeśli sprawia nam to trudności można założyć gumę myband nad łokcie. Utrudniając sobie możemy iść krok dalej i spróbować wykonać pompkę japońską, gdzie pozycją wyjściową jest pozycja psa z jogi. Powolne zejście na przedramiona z wypchnięciem i wygięciem tułowia do góry. Powrót w odwrotnej kolejności.

Jak ćwiczyć trójgłowy ramienia, czyli triceps w domu

Najpopularniejszym ćwiczeniem tricepsa jest siad z trzymanymi nad głową hantlami, bądź innym obciążeniem i uginaniem rąk tak, by obciążenie w fazie końcowej znalazło się za karkiem. Pamiętać należy i spięciu mięśni brzucha oraz o niezmienionej pozycji łokci.  W razie trudności pomóc mogą również gumy myband.

Doskonałym ćwiczeniem na leżąco jest przenoszenie ciężaru z nad klatki piersiowej za głowę, nad matę i powrót. Tu niezmiernie ważnym elementem jest konieczność trzymania lędźwi dosłownie wbitych w matę, co pozwoli uniknąć kontuzji i stanów bólowych.

Ważne w każdym przypadku

Przed rozpoczęciem każdych ćwiczeń powinniśmy wykonać rozgrzewkę, która wprawi w ruch te partie ciała, którymi będziemy operować. Kluczem do sukcesu jest wykonywanie poprawnie wszystkich ćwiczeń przy napięciu nie tylko tych partii, na które nastawiony jest nasz trening, ponieważ każdy mięsień naszego ciała współpracuje z drugim. Po zakończonym treningu poświęćmy chwile na rozciągnięcie i rozluźnienie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *