Baza wiedzy submenu_ind  Aktualności submenu_ind  Innowacyjne pomysły na szkolenia w firmie

Innowacyjne pomysły na szkolenia w firmie

05/03/2014

3-2-1-START!

 

Zgodnie z naszymi zapowiedziami marcowy newsletter rozpoczyna cykl publikacji p.t. „Akcja -Inspiracja” . Nasza Akcja ma dawać nowe spojrzenie na szkolenia organizowane w Twojej firmie, ma pokazywać nowe możliwości rozwoju pracowników, dostarczać ciągle aktualne tematy w nowych odsłonach.

 

Zatem … startujemy:

 

Pracownik w roli właściciela

 

Jednym z najtrudniejszych do zniwelowania kosztów w większości organizacji, jest konsekwencja jaką niesie brak myślenia probiznesowego poszczególnych pracowników. Zapalone przez cały dzień światło w toalecie, akceptowanie cen dyktowanych przez podwykonawców (bo przecież mieścimy się w budżecie), czy popełnianie błędów, których naprawienie niepotrzebnie angażuje czas nie tylko ich „autorów” to przykłady dość powszechnych zjawisk, za którymi idą zmarnowane pieniądze.

 

Część kosztów tego typu mogłoby być trudnych do wyeliminowania, jednak wiele dałoby się osiągnąć jeśli każda z zatrudnionych w firmie osób spojrzałaby na swoją pracę z innej, szerszej perspektywy. To, czego brakuje pracownikom (często z powodu niedojrzałej kultury organizacyjnej) to poszukiwania bardziej efektywnych rozwiązań napotykanych trudności, inicjatywy w działaniu, jak również myślenia systemowego.  Mało kto zdaje sobie sprawę, że zwiększenie świadomości pracowników dotyczących mechanizmów biznesowych oraz uzyskanie drobnych - ale trwałych - zmian w myśleniu i działaniu probiznesowym może przynieść makroefekty na poziomie organizacji.

 

Zatem jeśli w Twojej firmie pracownicy:

  • nie dostrzegają własnego wpływu na organizację,
  • nie rozumieją procesów biznesowych ,
  • nie działają w wystarczający sposób na rzecz firmy,

może to oznaczać, że potrzebują:

  • przyjąć perspektywę właściciela bądź zarządu firmy,
  • prześledzić procesy biznesowe i operacyjne jakie zachodzą w organizacji,
  • przyjąć postawę odpowiedzialności za firmę poprzez zrozumienie wpływu swojego zachowania na całość jej funkcjonowania.

 

W jaki sposób to osiągnąć?

Na przykład poprzez danie pracownikom możliwości zarządzania przedsiębiorstwem i pokazania im szerokiej perspektywy procesów zachodzących w firmie. Pełny kontekst pozwala im również zrozumieć swoją rolę w organizacji i wpływ, jaki wywierają na nią. Jednym ze sposobów uzmysłowienia pracownikom ich zakresu odpowiedzialności za firmę jest zaproszenie ich do udziału w grze strategicznej zaprojektowanej przez niemieckich naukowców i praktyków biznesu. O jej sukcesie może świadczyć chociażby fakt dystrybucji na całym świecie, przetłumaczenie na 14 języków.

 

Chcesz uzyskać więcej informacji? Zapraszamy do kontaktu


X

Bądź z nami w kontakcie!